Kiedy bank daje pieniądze bezpłatnie?

Obecnie banki stosują różne zabiegi marketingowe, by przyciągnąć nowych klientów. Warto jednak zawsze sprawdzać, czy oferta reklamowana jako niezwykle korzystna i opłacalna, w rzeczywistości również taką jest. Czasami bowiem banki oferują darmowe produkty, czy też nawet możliwość zarabiania sporej ilości pieniędzy z tytułu ich posiadania.

Jeden z banków istniejących aktualnie na rynku oferuje na przykład całkowicie darmowy kredyt do wysokości siedmiu i pół tysiąca złotych. Jednakże jednym z warunków koniecznych do spełnienia jest to, iż należy w danym banku założyć rachunek osobisty i przelewać na niego całe miesięczne wynagrodzenia, jak również konieczność dokonywania przynajmniej trzech transakcji bezgotówkowych miesięcznie za pomocą karty płatniczej wydanej do konta. Jest to opcja niezwykle opłacalna, bowiem zwykle koszty związane z zaciąganym kredytem są spore.

Na przykład pożyczając od banku pięć tysięcy złotych netto po roku jesteśmy mu winni aż sześćset złotych więcej. Za pożyczone pieniądze możemy więc kupić jakiś sprzęt gospodarstwa domowego czy też radio telewizyjny, dzięki czemu unikniemy płacenia odsetek w przypadku sprzedaży ratalnej. Natomiast bardzo korzystną opcją jest przelanie danej sumy z rachunku osobistego na lokatę, dzięki czemu będziemy w stanie generować wymierne zyski. Warto wówczas poszukać dobrej oferty lokacyjnej, by być w stanie jak najwięcej zyskać na danej inwestycji.

Z kolei niektóre banki oferują możliwość zadłużenia się na kilka dni bez ponoszenia żadnych opłat na z góry określoną kwotę. Jednakże by móc skorzystać z takiego rozwiązania konieczne jest uruchomienie kredytu odnawialnego, który już wiąże się z opłatą prowizyjną za jego uruchomienie. Oczywiście na najlepszej pozycji są stali klienci banku, którzy już taki kredyt posiadają, bowiem nie ponoszą oni już opłat za jego otworzenie. Natomiast w przypadku tego rozwiązania traci sens pożyczanie jakiejkolwiek kwoty, by ulokować ją na lokacie i czerpać z tego zyski, chyba że chodzi o duże sumy, opiewające na wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedynie wtedy takie działania mają sens ekonomiczny.

Warto również pamiętać, że nie trzymanie się warunków zapisanych w umowie wiąże się z niekorzystnymi finansowo konsekwencjami, bowiem na przykład każdy dzień zwłoki w przypadku zwracania pieniędzy bankowi oznacza iż bank będzie nam naliczał pełne odsetki od pożyczonej kwoty. Wiele z banków oferuje swoim klientom pożyczanie środków finansowych bez naliczania żadnych opłat czy prowizji. Warto jednak pamiętać, że zwykle tego rodzaju oferty są swego rodzaju działaniami marketingowymi, mającymi na celu zwabienie nowych klientów, którzy potencjalnie mogą skusić się na tak atrakcyjne warunki.

Mimo wszystko banki nie są instytucjami charytatywnymi, w związku z czym zawsze trzeba dokładnie czytać umowy celem wykrycia wszelkich niekoniecznie pozytywnych cech oferty. Czasami bowiem okazuje się, że oferta nam przedstawiana nie jest aż tak korzystna, jak było to mówione na początku. W niektórych przypadkach bowiem banki stosują niedopowiedzenia, by nie obnażać nie do końca opłacalnych cech oferty. Każde działania podejmowane ze strony banku mają na celu wygenerowanie zadowalających zysków. Bank nigdy nie dokłada do danej inwestycji, a jeśli tak się dzieje, robi on wszystko, by sytuacja uległa zmianie, nawet jeśli dzieje się to kosztem klienta.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz